Blogs

Gebelik ve Grip Aşısı

Gebelik ve Grip Aşısı

Kış aylarında sık görülen grip salgını, değişik ülkelerde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine sebep olan influenza virüsünün neden olduğu ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastaların büyük bir kısmı genellikle vücut direnci düşük olan 65 yaşın üzerindeki insanlar, küçük yaştaki çocuklar ve vücudunun korunma sistemi düşük olan kişilerdir.

Amerikan ve Avrupa sağlık kuruluşlarının aşı uygulamalarında hedef kitle şu şekilde sıralanmıştır; • 65 yaşından büyükler • Vücut dirençleri düşük ve kronik hastalığı olanlar (astım, kalp hastalığı, diabet.. vb..) • Yüksek riziko altındaki mesleki gruplar (sağlık personelleri,öğretmenler.. vb..) • Hamileliğin 4. ayı ile doğum sonuna kadar olan süre içerisinde yüksek enfeksiyon riski olanlar • Kanser hastaları • Aşırı şişmanlar • Nörolojik hastalıkları olan kişilerdir.

Hamilelik Döneminde Mevsimsel İnfluenza(Grip) Grip aşısı inaktif virüs aşısı olduğundan ve canlı virüs içermediğinden gebeliğin 3. ayından sonra kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Çeşitli ülkelerde özellikle ABD’de 1998 den beri yapılan araştırma sonucunda grip aşısının anne sağlığı ve bebeğin gelişiminde herhangi bir komplikasyona neden olmadığı görülmüştür. Grip virüsünün çeşitli insanlarda bağışıklık sistemini düşürmesine bağlı ortaya çıkan belirtiler, öksürük, ateş, baş dönmesi ve halsizliktir. Özellikle hamilelik sırasında geçirilen mevsimsel gribin çok ağır geçtiği görülmüştür.

Gebelerde Mevsimsel İnfluenza ve H1N1 Grip (domuz gribi) Enfeksiyonu Belirtileri Nedir? Gebelerde ve gebe olmayan hastalarda en önemli bulgular şöyle sıralanmıştır; • Yüksek ve kontrol edilemeyen ateş • Baş ağrısı • Öksürük , balgam çıkarılması • Burun ve geniz akıntısı • Diş etleri ve boğaz ağrısı • Halsizlik, iştahsızlık • Karın kaslarının kasılması ve eklem ağrıları • Enfeksiyona bağlı olarak kusma ve ishal.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır ? Grip aşısı için mevsimsel olarak en uygun dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Aşı yapıldıktan en erken 20 gün sonra bağışıklık sistemi aktif bir hale geçer. Özellikle hamile adayları 3. aydan sonra bu mevsimlerde güvenle aşı yaptırabilirler.

Grip Aşısı Nasıl Uygulanır? Grip aşısı iki form şekilde uygulanır. 1. Form: Grip aşısı öldürülmüş virüsten yapılmış inaktif bir virüs aşıdır. Genellikle hastaların ateşi olmadığı dönemde tek doz olarak koldan kas içi enjeksiyon olarak uygulanır. Aşı yapıldıktan sonra 1-2 gün içinde kısmi kızarıklık görülebilir. 2. Form: Burun spreyi aşısı (FluMist) canlı bir düşük dozdan ibaret grip aşısıdır. Bu aşı genellikle çocuklarda tercih edilir. Gebe hastalara uygulanmaz.

İnfluanze Grip ve H1N1 aşısının Yan Etkileri var mı ? En sık rastlanabilicek olanlar aşı yerinde şişkinlik, kızarıklık, ağrı, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları olup halsizlik de oldukça sık görülen yan etkenlerdendir. Genellikle hafif olarak başlayan belirtiler 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmekte ancak bazı hastalarda aşırı alerjik reaksiyonlar ve ateş görülmektedir.

Hamilelikte H1N1 (Domuz gribi) Oluşan Tehlikeler İnfluenza gribi ve H1N1(Domuz giribi) gebe kadınlarda genel olarak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Sonuç olarak hamileler diğer insanlara göre daha fazla risk altında ve gebelik döneminde özellikle grip belirtileri daha ağır seyretmektedir. Hamilelik ve doğum anne adaylarının bağışık sistemlerinin yabancı maddelere karşı düşük hale getirdiğinden bağışık sistemindeki bu olumsuz değişimler neticesinde anne adayı dışardan gelecek enfeksiyona karşı daha tehlikeli bir döneme girmektedir.

Domuz Gribi Geçirmiş Gebe Adaylarının Tedavisi Gebelikte özellikle H1N1(domuz gribi) ile enfekte olan anneler diğer gebelerden mutlaka izole edilmelidir. Çok kapsamlı hastahanelerde tedavi edilmeli. Antiviral ilaçların gebelik sırasında anne ve fetus veya yeni doğan üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte kullanılan tedavi pek çok ilaç gebelik döneminde risklidir. Tedavi için hastanelerde özel servislerde doğumu takip edilir ve bu dönemde annenin yüzü mutlaka özel cerrahi maske ile kapatılmalıdır. Doğum sonrası anne adayı bebekten ayrı olarak takip edilmeli H1N1 enfeksiyonu geçiren anne adayların emzirmeye engel değildir. Sağlıklı bir şekilde bebekler emzirmeye devam edilebilir.

 

   Op.Dr.Behram BARLAS

Previous Post

GEBELİĞİN TANISI

Ziyaretçilerimizden Yorumlar


Yorum Yap